Dolorgit med ušní kapky 10 ml

První pomoc při bolestech uší v důsledku zánětu vnějšího zvukovodu

  • Zmírňuje bolest, otok, zarudnutí a svědění.

  • Prevence a ochrana vnějšího zvukovodu.

  • Pro dospělé a děti od 12 měsíců.

  • Neomezená doba používání.

Zdravotnický prostředek. Čtete pečlivě návod k použití.

Vodní radovánky bez bolesti uší

Ušní kapky Dolorgit med jsou vhodné pro zmírnění příznaků zánětu vnějšího zvukovodu jako je bolest, otok, zarudnutí a svědění.

Oblast použití

Ušní kapky k fyzikální léčbě a mírnění obtíží vnějšího zvukovodu - např. při akutním zánětu vnějšího zvukovodu. Mírní bolest, zarudnutí a svědění. Lze používat také jako prevenci.

Aktivní látky

Glycerin (99,5%)

  • Díky vlastnosti vázat vlhkost odstraňuje otok

  • Zmírňuje bolest a podráždění

  • Vytváří ochrannou vrstvu ve zvukovodu

Panthenol

  • Má protizánětlivé a antibakteriální účinky

  • Hydratuje a regeneruje

  • Hypoalergenní

Složení

Glycerin (99,5%), Panthenol, Cetylpyridiniumchlorid.

Aplikace u dětí

Použitelnost u dětí od 12 měsíců. Pro použití u dětí je ale potřeba se nejdříve poradit s lékařem.

Aplikace při kojení a v těhotenství

Nebylo prokázáno, že se nemá přípravek užívat v průběhu těhotenství a kojení. Je doporučeno před použitím se poradit se svým lékařem.

Upozornění

K obtížím mohou vést různé příčiny. Pokud nedojde po 2 dnech ke zlepšení, poraďte se se svým lékařem

Datum použitelnosti

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti uvedené na obalu a etiketě.
Po otevření je doba použitelnosti 6 týdnů.

Dávkování

Pokud není jinak doporučeno lékařem nebo lékárníkem, 1 - 2 kapky, podle potřeby až 4x denně nakapat do zvukovodu. Kapky před použitím by měly být ohřáty na teplotu těla. Skloňte hlavu na stranu a nakapejte do zvukovodu mačkáním plastové lahvičky. Nechejte hlavu v poloze na straně ca. 3 minuty. Po použití zavřete pečlivě lahvičku. Pokud jde o dobu používání neexistuje žádné omezení. Ušní kapky se mohou používat i jako prevence.

Vedlejší účinky

Nejsou známy.

Interakce s jinými přípravky

Nejsou známy. 

Opatření a zvláštní upozornění

Při silné bolesti v uchu je potřeba navštívit lékaře. Pokud se potíže do 2 dnů nezlepší nebo se dokonce zhorší, je potřeba neprodleně navštívit lékaře.

Zánět vnějšího zvukovodu

Bolest ucha, nepříjemný pocit zalehlého ucha, svědění, šumění, lokálně zarudlé ucho, výtok z ucha, zvýšená teplota až horečka…všechny tyto příznaky mohou poukazovat na mírný, až závažný zánět vnějšího zvukovodu. Toto onemocnění postihuje všechny věkové skupiny, častěji se vyskytuje u dětí a mladých lidí.

Zvukovod je úzký prostor, který pokrývá tenká kůže a za určitých okolností může být náchylná k zánětům. Zánět vnějšího zvukovodu způsobuje zánětlivá reakce, která může vzniknout např. v souvislosti s uvíznutím vody po koupání, zbytku šamponu nebo nečistoty (např. prachové částice) ve vnějším zvukovodu. Kůže zduří a vzniká tak velký tlak a bolestivost, která pacienta velmi omezuje. 

Další příčinou zánětu zvukovodu je nahromadění a následné ucpání zevního zvukovodu ušním mazem. V tomto případě je hlavním příznakem onemocnění svědění a částečně snížená schopnost slyšet. Ušní maz je přirozenou složkou – promazává a zvláčňuje pokožku v zevním zvukovodu a chrání ji před drobnými poraněními a zabraňuje pronikání vody dovnitř ucha. Taktéž hraje důležitou roli v samočistícím procesu ucha, jelikož se na něm zachycují prachové částice a drobné nečistoty a je tudíž zabráněno jejich posunu k bubínku.

Maz je tedy nezbytnou součástí prostředí ucha, ovšem jeho nahromadění způsobuje často obtíže – tvoří tzv. „zátku“. Zátka může vzniknout nadměrnou produkcí ušního mazu nebo naopak častou a nevhodnou hygienou ucha, prováděnou vatovými tyčinkami, kdy pacient zatlačuje maz hlouběji do zvukovodu a zátku v podstatě pomáhá vytvářet. Zátku je následně potřeba vhodným způsobem odstranit, a to vhodným léčivým přípravkem nebo odborným zásahem lékaře – výplachem.

V horším případě bývají příčinou zánětu vnějšího zvukovodu infekce způsobená bakteriemi, viry či plísní a léčba je pak možná pouze lokálně nebo systémově působícími antibiotiky či antimykotiky pod dohledem lékaře. Rizikovým faktorem vzniku zánětu je také nadměrná vlhkost a častý kontakt zvukovodu s vodou a vodným prostředím. 

Jak tedy postupovat v případech, kdy se u pacienta objeví některý z uvedených příznaků či obtíží? Především je nutné a vhodné zmínit, že nezlepší-li se při samoléčbě zdravotní stav do dvou dnů, nebo se snad dokonce zhorší, vyskytne se horečka, závratě a nevolnosti, je naprosto nezbytné vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Jedná-li se však o nekomplikovaný zánět vnějšího zvukovodu, je k dispozici několik vhodných volně prodejných přípravků. První pomoc při zmírnění příznaků zánětu vnějšího zvukovodu poskytují ušní kapky DOLORgit med. Po aplikaci mírní bolest, případné zarudnutí a otok doprovázející zánět. Obsažená účinná látka glycerin má schopnost vázat vodu a vytváří ochranný film, který chrání zvukovod před dalším podrážděním a vnějšími vlivy. Dále obsažený panthenol má regenerační schopnost a slouží k přípravné péči zvukovodu. Díky vlastnosti tvořit ochranný film je teda přípravek vhodný v situacích, kdy zánět může vznikat např. na základě nevhodného – vlhkého prostředí zvukovodu.

Velkou výhodou přípravku je skutečnost, že je vhodný pro těhotné i kojící ženy a děti již od jednoho roku. Kapky se aplikují podle potřeby až 4x denně po dvou kapkách. Vhodným doporučením je aplikovat přípravek v leže na boku a setrvat alespoň pět minut v této poloze, aby tekutina ze zvukovodu nevytekla a došlo k potřebnému účinku.

Mgr. Michaela Dobrá, vedoucí lékárny U Červeného Kostela, Olomouc

Zdroje: www.ordinace.cz, www.mojezdravi.cz, časopis Praktické lékárenství

Kde zakoupit
naše produkty

Naše produkty zakoupíte v kamenných lékárnách a lékárenských e-shopech. 

Máte dotaz? Napište nám.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů. 
Zásady ochrany osobních údajů - GDPR