DOLORgit med ušní sprej proti bolesti 20 ml

První pomoc při bolestech uší v důsledku zánětu vnějšího zvukovodu

 • Zmírňuje bolest, otok, zarudnutí a svědění.
   

 • Ochrana a prevence vnějšího zvukovodu.
   

 • Pro dospělé a děti od 3 let.

Dolorgit med ušní sprej proti bolesti 20 ml je zdravotnický prostředek k fyzickému ošetření a zmírnění obtíží vnějšího zvukovodu. Čtěte pečlivě návod k použití a informace o bezpečném používání, včetně úplného určeného účelu.

Vodní radovánky bez bolesti uší

Ušní kapky a sprej Dolorgit med jsou vhodné pro zmírnění příznaků zánětu vnějšího zvukovodu jako je bolest, otok, zarudnutí a svědění.

Oblast použití

K fyzikální léčbě a mírnění obtíží vnějšího zvukovodu - např. při akutním zánětu vnějšího zvukovodu. Mírní bolest, zarudnutí a svědění. Lze používat také jako prevenci.

Aktivní látky

Glycerin (99,5%)

 • Díky vlastnosti vázat vlhkost odstraňuje otok.

 • Zmírňuje bolest a podráždění.

 • Vytváří ochrannou vrstvu ve zvukovodu.

Panthenol

 • Má protizánětlivé a antibakteriální účinky.

 • Hydratuje a regeneruje.

 • Hypoalergenní

Cetylpyridinumchlorid

 • Pusobí antisepticky.

Složení

Glycerin 99,5 %, panthenol, cetylpyridiniumchlorid, voda.

Aplikace u dětí

Použitelné pro děti od 3 let. Obecně je nutné se poradit s lékařem před použitím u dětí.

Aplikace při kojení a v těhotenství

Nejsou k dispozici poznatky, které by hovořily proti použití přípravku během těhotenství a kojení. Před použitím se však přesto doporučuje poradit se s lékařem.

Upozornění

Obtíže, které je nutné ošetřit, mohou mít různé příčiny. Pokud po 2 dnech nedojde ke zlepšení, je nutné se poradit s lékařem.

Datum použitelnosti

Nepoužívejte po uplynutí doby použitelnosti vyznačené na obalu a etiketě. Použitelné 6 týdnů po otevření.

Návod k použití k dispozici zde.

Dávkování

 • Držte hlavu rovně, lahvičku s rozprašovačem přidržte před vstupem do zvukovodu a aplikujte 1 až 2 vstřiky.

 • Pro lepší účinnost masírujte ucho několik vteřin.

 • Nechte roztok několik vteřin působit. Poté nakloňte hlavu na stranu a čistým ubrouskem otřete vytékající kapalinu s nečistotami a ucho osušte.

 • Po každém použití sundejte nástavec hlavy rozprašovače, opláchněte teplou vodou a osušte. Používejte podle potřeby až 4x denně.

 • Ušní sprej lze používat rovněž preventivně.

Vedlejší účinky

Nejsou známy.

Interakce s jinými přípravky

Dosud nejsou známy.

Opatření a zvláštní upozornění

 • V případě silné bolesti v uchu by měl být v každém případě vyhledán lékař.

 • Pokud se obtíže do 2 dnů nezlepší nebo dojde dokonce ke zhoršení, pak je nutné vyhledat lékaře.

Pro děti již od 12 měsíců vyzkoušejte DOLORgit med ušní kapky.

Zánět vnějšího zvukovodu

Bolest ucha, nepříjemný pocit zalehlého ucha, svědění, šumění, lokálně zarudlé ucho, výtok z ucha, zvýšená teplota až horečka…všechny tyto příznaky mohou poukazovat na mírný, až závažný zánět vnějšího zvukovodu. Toto onemocnění postihuje všechny věkové skupiny, častěji se vyskytuje u dětí a mladých lidí.

Zvukovod je úzký prostor, který pokrývá tenká kůže a za určitých okolností může být náchylná k zánětům. Zánět vnějšího zvukovodu způsobuje zánětlivá reakce, která může vzniknout např. v souvislosti s uvíznutím vody po koupání, zbytku šamponu nebo nečistoty (např. prachové částice) ve vnějším zvukovodu. Kůže zduří a vzniká tak velký tlak a bolestivost, která pacienta velmi omezuje. 

Další příčinou zánětu zvukovodu je nahromadění a následné ucpání zevního zvukovodu ušním mazem. V tomto případě je hlavním příznakem onemocnění svědění a částečně snížená schopnost slyšet. Ušní maz je přirozenou složkou – promazává a zvláčňuje pokožku v zevním zvukovodu a chrání ji před drobnými poraněními a zabraňuje pronikání vody dovnitř ucha. Taktéž hraje důležitou roli v samočistícím procesu ucha, jelikož se na něm zachycují prachové částice a drobné nečistoty a je tudíž zabráněno jejich posunu k bubínku.

Maz je tedy nezbytnou součástí prostředí ucha, ovšem jeho nahromadění způsobuje často obtíže – tvoří tzv. „zátku“. Zátka může vzniknout nadměrnou produkcí ušního mazu nebo naopak častou a nevhodnou hygienou ucha, prováděnou vatovými tyčinkami, kdy pacient zatlačuje maz hlouběji do zvukovodu a zátku v podstatě pomáhá vytvářet. Zátku je následně potřeba vhodným způsobem odstranit, a to vhodným zdravotnickým prostředkem, léčivým přípravkem nebo odborným zásahem
lékaře – výplachem.

V horším případě bývají příčinou zánětu vnějšího zvukovodu infekce způsobená bakteriemi, viry či plísní a léčba je pak možná pouze lokálně nebo systémově působícími antibiotiky či antimykotiky pod dohledem lékaře. Rizikovým faktorem vzniku zánětu je také nadměrná vlhkost a častý kontakt zvukovodu s vodou a vodným prostředím. 

Jak tedy postupovat v případech, kdy se objeví některý z uvedených příznaků či obtíží? Především je nutné a vhodné zmínit, že nezlepší-li se při samoléčbě zdravotní stav do dvou dnů, nebo se snad dokonce zhorší, vyskytne se horečka, závratě a nevolnosti, je naprosto nezbytné vyhledat odbornou lékařskou pomoc. Jedná-li se však o nekomplikovaný zánět vnějšího zvukovodu, je k dispozici několik vhodných volně prodejných přípravků. První pomoc při zmírnění příznaků zánětu vnějšího zvukovodu poskytují ušní kapky DOLORgit med. Po aplikaci mírní bolest, případné zarudnutí a otok doprovázející zánět. Obsažená účinná látka glycerin má schopnost vázat vodu a vytváří ochranný film, který chrání zvukovod před dalším podrážděním a vnějšími vlivy. Dále obsažený panthenol má regenerační schopnost a slouží k přípravné péči zvukovodu. Díky vlastnosti tvořit ochranný film je teda přípravek vhodný v situacích, kdy zánět může vznikat např. na základě nevhodného – vlhkého prostředí zvukovodu.

Ilustrační obrázek

Velkou výhodou přípravku je skutečnost, že je vhodný pro těhotné i kojící ženy a děti již od jednoho roku. Kapky se aplikují podle potřeby až 4x denně po dvou kapkách. V případě ušních kapek je vhodným doporučením aplikovat přípravek v leže na boku a setrvat alespoň tři minuty v této poloze, aby tekutina ze zvukovodu nevytekla a došlo k potřebnému účinku.

Zdroje: www.ordinace.cz, www.mojezdravi.cz, časopis Praktické lékárenství

Kde zakoupit
naše produkty

Naše produkty zakoupíte v kamenných lékárnách a lékárenských e-shopech. 

Máte dotaz? Napište nám.

Odesláním formuláře souhlasím se zpracováním osobních údajů. 
Zásady ochrany osobních údajů - GDPR